معرفی روستای تاریخی افتر (هفدر)

اَفتَر یا هَفدَریکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان ایران است. این روستا در ۳۶ کیلومتری شمال باختری شهر سمنان و ۲۲ کیلومتری شمال شهر سرخه جای گرفته است. افتر مرکز دهستان هفدر است.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۹۱۴ نفر (۲۲۰ خانوار) بوده است.بخش قابل توجهی از جمعیت افتر در سال‌های اخیر به شهرهای سمنان، تهران، ساری، آمل و بابل و نور و سرخه مهاجرت کرده‌اند.

اقتصاد

به خاطر وجود معدن‌ها و کارخانه‌های گچ در اطراف روستا و وجود مراتع، دامداری مبتنی بر کوچ، کامیون‌داری، باغداری و زراعت از شغل‌های اصلی مردم افتر به شمار می‌روند.

گفتنی است معدن و کارخانه تولید گچ کوه سفید سمنان نیز در کنار این روستا قرار دارد.

آثار باستانی منطقه

آثار باستانی و اماکن مذهبی منطقه افتر (به‌ویژه در محل‌های استقرار ییلاقی) از این قرارند:

  • قلعه لاجورد
  • تپه‌های باستانی گورسفید
  • قلعهٔ افتر
  • امامزاده اسماعیل طارن
  • تپهٔ باستانی روستای طارن
  • امامزاده علی افتر
  • مغار افتر

ییلاقات افتر

عشایر افتری در تابستان به سه روستای زیر واقع در شهرستان فیروزکوه کوچ می‌کنند:

  • روستای طارن
  • روستای گورسفید
  • روستای کلارخان

عشایر

عشایر طایفه مستقل افتری ۴٫۲ درصد از جمعیت عشایری استان سمنان را شامل می‌شوند و تنها عشایر مستقل شهرستان سرخه می‌باشد. بر اساس آمار سال ۱۳۷۷ جمعیت عشایر افتری برابر با ۳۹۲ نفر (۷۹ خانوار) بوده است که از این لحاظ مرتبه ۱۵۹ را در بین ۵۹۲ طایفه مستقل کشور دارا بوده‌اند.

روستای نمونه گردشگری" افتر"، مرکز دهستان هفت در(افتر) از توابع بخش مرکزی شهرستان سرخه در فاصله 25 کیلومتری شمال غربی شهر سرخه و 35 کیلومتری شمال غربی شهر سمنان واقع شده است، در ارتفاع 2110 متری از سطح دریا قرار دارد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، جمعیت این روستا در سال 1381، 1102نفر و 273 خانوار بوده و شغل اکثریت اهالی دامداری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه نام روستای افتر برگرفته از نام یک قلعه تاریخی و قدیمی در این روستا است، گفت: قلعه "هفت‌در" یکی از آثار تاریخی و به جای‌مانده در این روستا است. روستای افتر، در گذشته به نام مرکز دهستان "هفت‌در" اشتهار داشت که با گذشت زمان در بین ساکنان و مردم اهالی روستا به "افتر" تغییر نام پیدا کرد.

روستای افتر سرخه

به گزارش وبگاه شرکت کوه سفید سمنان، محمد حسین بحر العلومی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، افزود: قلعه "هفت‌در" در قسمت جنوبی این روستا قرار دارد و دارای هفت‌در است و هسته اولیه روستا نیز در قسمت جنوبی روستا و در دامنه قلعه هفت در واقع شده است.

وی اضافه کرد: قلعه هفتدر(افتر) در بخش جنوبی روستا و بر روی ارتفاعات واقع شده است و ساخت و سازهای بافت اولیه روستا در پایین آن صورت گرفته است. این قلعه دارای هفت تونل زیرزمینی بوده است.

خانه سلطان

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان همچنین با اشاره به آثار تاریخی دیگر این روستا، گفت: خانه سلطان یکی از خانه‌های تاریخی و قدیمی در این روستا است، این بنا در قسمت بافت اولیه روستا در قسمت جنوب غربی واقع شده و دو طبقه است. در سر درب اصلی و طاق ضربی بنا، گچبری‌هایی به چشم می خورد و درب چوبی آن نیز دارای کنده کاری‌هایی است. بنا به گفته اهالی، این بنا متعلق به سلطان که خان و مالک روستا بوده ‌و در زمان حکومت رضاخان ساخته شده است.

بحرالعلومی ادامه داد: این بنا در جریان اسکان اجباری عشایر، محل استقرار فرماندهی قشون دولتی بوده و از این مکان عملیات سرکوب عشایر منطقه هدایت می‌شده است.

روستای افتر سرخه

وی افزود: روستای بسیار زیبای افتر در جوار جاده اصلی و آسفالته سمنان - فیروزکوه استقرار یافته است، روستای افتر با روستای اروانه ارتباط بین روستایی دارد. روستای افتر در جهات شمال و جنوب به ترتیب به ارتفاعات هماخوسان، خردره و امام زاده علی محدود است. از سمت شمال غربی به فاصله 10 کیلومتری با روستای گنداب(قهوه خانه) از طرف جنوب روستای اروانه ارتباط دارد. از جهت جنوب غربی در 15 کیلومتری روستای امام زاده عبدالله واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ادامه داد: منابع آب روستای افتر محدود به چشمه‌ها و قنوات است. دو رشته قنات واقع در طرفین جنوب و غرب روستا عمده ترین منابع تأمین آب کشاورزی روستا را تشکیل می‌دهند.

بحرالعلومی با بیان اینکه افتری‌ها به گویش افتری متأثر از مازندرانی با مخلوطی از واژه‌های سرخه‌ای و سنگسری تکلم می‌کنند، گفت: اهالی روستای افتر، چهار طایفه استقاقی(حمیدی)، بائی، زیاری و ولی هستند، شغل اهالی روستا کشاورزی شامل زراعت، علوفه کاری، شبدر و یونجه، محصولات صیفی، سیب زمینی، گندم، جو و دامداری، خدمات و صنایع کارگاهی است.‌

وی تأکید کرد: این روستا به دلیل کوهستانی بودن و تابستان خنک و معتدل و قرارگیری آن بر سر راه ارتباطی مازندران، فیروزکوه و سمنان دارای ظرفیت بالای توریستی بوده و به عنوان یک نقطه توقفگاهی مطرح است، ییلاقات زیبا، آثار تاریخی و خانه‌های قدیمی و از جمله مغار(یخچال طبیعی به عنوان محل نگه‌داری فراورده‌های دامی و لبنی) از جمله دیگر آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری روستای افتر است.

روستای افتر سرخه
روستای افتر سرخه
روستای افتر سرخه
روستای افتر سرخه
روستای افتر سرخه
روستای افتر سرخه
 
منبع:

نظرات توییتر

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    امین : لطفا مقاله های بیشتری درباره گچ بگذارید    images223

 

   نوید : لطفا اطلاعات درباره سمنان را افزایش دهید    images22

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما